Fakta om Sverige

Vår gård

Småort i Södertälje kommun, Södermanland

Vår gård är en småort i Södertälje kommun, Stockholms län (Södermanland). Här bor 101 personer. Orten ligger 16 meter över havet.

Snabbfakta om Vår gård

KommunSödertälje kommun
LänStockholms län
LandskapSödermanland (Svealand)
Invånare101 – 17:e största av 40 orter i kommunen
Bebyggelse198 byggnader inom 1 km (94 inom 500 m), varav 80 bostadshus och 117 ekonomi-/komplementbyggnader
Höjd över havet16 m – 22:e högst av 28 småorter i kommunen, högre än 34 % i länet
Koordinater59.28897, 17.40581 (WGS 84)
Närmaste toppVäderkvarnsbacken (21 m), 1,1 km
Namnet2 platser i Sverige heter Vår gårdse alla

Unikt för Vår gård

Väder i Vår gård just nu

13,7 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 21 °C idag (2,3 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:26 och ner 20:19. 10-dygnsprognos för Vår gård

Landskapet runt Vår gård

Marktäcket inom 1 km domineras av åkermark – 37 % är skog, 35 % åkermark.

Barrskog 15 %Lövskog 15 %Blandskog 7 %Hygge 3 %Våtmark 3 %Åkermark 35 %Öppen mark 16 %Bebyggt 5 %Sjö/vattendrag 2 %

Inom 5 km: vatten dominerar, 34 % skog, 13 % åkermark, 2 % bebyggt.

Barrskog 18 %Lövskog 8 %Blandskog 7 %Hygge 4 %Våtmark 1 %Åkermark 13 %Öppen mark 5 %Bebyggt 2 %Sjö/vattendrag 42 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Mälaren.

Platser i närheten

Alla platser i Södertälje kommun

Vanliga frågor om Vår gård

Vilken kommun ligger Vår gård i?
Vår gård ligger i Södertälje kommun i Stockholms län, landskapet Södermanland.
Hur många bor i Vår gård?
Vår gård har 101 invånare enligt SCB:s senaste tätortsavgränsning (2023).
Hur högt över havet ligger Vår gård?
Vår gård ligger 16 meter över havet – plats 22 av 28 småorter i kommunen.
Finns det fler platser som heter Vår gård?
Ja, 2 platser i Sverige heter Vår gårdse alla.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport, byggnader tolkade ur Lantmäteriets topografiska webbkarta (© Lantmäteriet). Uppdaterad 2026-08-23.