Stor-Gröngumpen
Topp i Åre kommun, Jämtland
Stor-Gröngumpen är en fjälltopp i Åre kommun, Jämtlands län (Jämtland), 1 185 meter över havet.
Snabbfakta om Stor-Gröngumpen
| Kommun | Åre kommun |
|---|---|
| Län | Jämtlands län |
| Landskap | Jämtland (Norrland) |
| Höjd över havet | 1 185 m – 58:e högst av 534 toppar i kommunen, högre än 98 % i länet |
| Koordinater | 63.06760, 13.11459 (WGS 84) |
Unikt för Stor-Gröngumpen
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Stor-Gröngumpen.
Väder i Stor-Gröngumpen just nu
3,1 °C just nu, 🌧️ lätt regn, upp till 8 °C idag (6,8 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:28 och ner 20:51. 10-dygnsprognos för Stor-Gröngumpen →
Vatten i närheten
- Grönan vattendrag1,9 km
- Lunndörrstjärnarna sjö · 16,4 °C2,5 km
- Bruddan vattendrag2,6 km
- Lunndörrstjärnarna sjö · 16,1 °C3,1 km
- Finnångeltjärnarna sjö · 16,5 °C4 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Lunndörrstjärnarna.
Platser i närheten
- Lunndörrsstugan by650 m sydväst
- Anarisfjällen topp2,4 km sydost
- Grönvallen by4,9 km nordväst
- Staalavieliekåtan by5,6 km nordost
- Staalavielie by5,7 km nordost
- Anarisfjällen topp4,1 km öster
- Lunndörrsfjällen topp6,7 km sydväst
- Tjerbmaketjuolde topp4,3 km öster
Vanliga frågor om Stor-Gröngumpen
- Vilken kommun ligger Stor-Gröngumpen i?
- Stor-Gröngumpen ligger i Åre kommun i Jämtlands län, landskapet Jämtland.
- Hur högt över havet ligger Stor-Gröngumpen?
- Stor-Gröngumpen ligger 1 185 meter över havet – plats 58 av 534 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.