Fakta om Sverige

Nyhagen och Översättra

Tätort i Österåkers kommun, Uppland

Nyhagen och Översättra är en tätort i Österåkers kommun, Stockholms län (Uppland). Här bor 615 personer på 78 hektar (788 invånare per km²). Orten ligger 39 meter över havet.

Snabbfakta om Nyhagen och Översättra

KommunÖsteråkers kommun
LänStockholms län
LandskapUppland (Svealand)
Invånare615 – 6:e största av 23 orter i kommunen
Yta78 ha (0,8 km²)
Höjd över havet39 m – 3:e högst av 10 tätorter i kommunen, högre än 81 % i länet
Koordinater59.49676, 18.37517 (WGS 84)
Närmaste toppSingöberget (42 m), 1,3 km

Unikt för Nyhagen och Översättra

Väder i Nyhagen och Översättra just nu

12,3 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 21 °C idag (4,7 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:22 och ner 20:16. 10-dygnsprognos för Nyhagen och Översättra

Landskapet runt Nyhagen och Översättra

Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 61 % är skog, 7 % åkermark.

Barrskog 32 %Lövskog 14 %Blandskog 15 %Hygge 1 %Våtmark 3 %Åkermark 7 %Öppen mark 18 %Bebyggt 8 %Sjö/vattendrag 3 %

Inom 5 km: barrskog dominerar, 58 % skog, 4 % åkermark, 7 % bebyggt.

Barrskog 35 %Lövskog 13 %Blandskog 10 %Hygge 4 %Våtmark 1 %Åkermark 4 %Öppen mark 14 %Bebyggt 7 %Sjö/vattendrag 2 %Hav 10 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Södersjön.

Platser i närheten

Alla platser i Österåkers kommun

Vanliga frågor om Nyhagen och Översättra

Vilken kommun ligger Nyhagen och Översättra i?
Nyhagen och Översättra ligger i Österåkers kommun i Stockholms län, landskapet Uppland.
Hur många bor i Nyhagen och Översättra?
Nyhagen och Översättra har 615 invånare enligt SCB:s senaste tätortsavgränsning (2023).
Hur högt över havet ligger Nyhagen och Översättra?
Nyhagen och Översättra ligger 39 meter över havet – plats 3 av 10 tätorter i kommunen.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.