Norr Bergsäng
Småort i Leksands kommun, Dalarna
Norr Bergsäng är en småort i Leksands kommun, Dalarna län (Dalarna). Här bor 109 personer. Orten ligger 301 meter över havet – högre än 92 % av kommunens småorter.
Snabbfakta om Norr Bergsäng
| Kommun | Leksands kommun |
|---|---|
| Län | Dalarna län |
| Landskap | Dalarna (Svealand) |
| Invånare | 109 – 15:e största av 22 orter i kommunen |
| Bebyggelse | 323 byggnader inom 1 km (116 inom 500 m), varav 102 bostadshus och 221 ekonomi-/komplementbyggnader |
| Höjd över havet | 301 m – 2:a högst av 13 småorter i kommunen, högre än 89 % i länet |
| Koordinater | 60.80979, 15.07303 (WGS 84) |
| Närmaste topp | Korsberget (301 m), 3,1 km |
Unikt för Norr Bergsäng
- 2:a högst belägna småorten i kommunen (301 m ö.h., av 13).
- 18 % hygge inom 1 km – mer än 95 % av Sveriges småorter.
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Norr Bergsäng.
Väder i Norr Bergsäng just nu
7,7 °C just nu, ☀️ klart, upp till 18 °C idag (6,2 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:30 och ner 20:34. 10-dygnsprognos för Norr Bergsäng →
Landskapet runt Norr Bergsäng
Marktäcket inom 1 km domineras av lövskog – 53 % är skog, 12 % åkermark.
Inom 5 km: barrskog dominerar, 53 % skog, 9 % åkermark, 4 % bebyggt.
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Opplimen sjö · 16,5 °C1,3 km
- Bodaån vattendrag1,6 km
- Saluån vattendrag2,4 km
- Siljan sjö · 14,3 °C3 km
- Salutjärnen sjö · 16,3 °C3,8 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Siljan.
Platser i närheten
- Karlfeldtsgården småort1,1 km sydväst
- Sjugare by1,1 km sydväst
- Bodlindor by2,2 km sydväst
- Lindgården by2,2 km sydväst
- Västberg by1,6 km väster
- Kullsbjörken by3 km nordväst
- Korsberget topp3,1 km sydväst
- Överboda småort3,5 km söder
Alla platser i Leksands kommun →
Vanliga frågor om Norr Bergsäng
- Vilken kommun ligger Norr Bergsäng i?
- Norr Bergsäng ligger i Leksands kommun i Dalarna län, landskapet Dalarna.
- Hur många bor i Norr Bergsäng?
- Norr Bergsäng har 109 invånare enligt SCB:s senaste tätortsavgränsning (2023).
- Hur högt över havet ligger Norr Bergsäng?
- Norr Bergsäng ligger 301 meter över havet – plats 2 av 13 småorter i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport, byggnader tolkade ur Lantmäteriets topografiska webbkarta (© Lantmäteriet). Uppdaterad 2026-08-23.