Munkedals kommun
Västra Götalands län, Bohuslän
Munkedals kommun ligger i Västra Götalands län (Bohuslän) och har 637 km² landareal. Kommunen har 10 354 invånare (SCB 2024), 16,2 per km² land. Centralort är Munkedal. Här finns 5 tätorter och 2 småorter med sammanlagt 6 662 invånare i orterna, 1 231 namngivna byar, 211 toppar, 82 sjöar och 36 öar. Högsta punkten är Kynnefjäll, 209 m ö.h.
Rekord i Munkedals kommun
| Invånare | 10 354 (SCB 2024) – 210:e största av 290 kommuner, +1,7 % sedan 2010 |
|---|---|
| Folktäthet | 16,2 inv/km² land – 197:e tätast befolkade |
| Centralort | Munkedal |
| Kommunfullmäktige | valresultat Munkedals kommun – Sverigedemokraterna största parti 2022 |
| Högsta punkt | Kynnefjäll (209 m ö.h.) – högsta topparna |
| Största ort | Munkedal (4 178 inv.) |
| Största sjö | Södra Bullaresjön (10,2 km²) – djup, temperatur och fiske |
| Nordligaste ort | Hedekas |
| Sydligaste ort | Klaraberg |
| Högst belägna ort | Hedekas (94 m ö.h.) |
| Landareal | 637 km² – plats 151 av 290 till ytan |
| Sjöar | 82 |
Valet 2026 i Munkedals kommun
Söndag 13 september 2026 väljs ledamöterna till kommunfullmäktige i Munkedals kommun. I valet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti med 32,6 % och valdeltagandet var 82,9 %. 8 228 personer får rösta här, i 6 valdistrikt.
- Valresultat kommunfullmäktige18 partier fick röster 2022
- Vallokaler på valdagenen per valdistrikt, öppet 08:00–20:00
- Förtidsröstaöppet till och med valdagen
- Allt om valet i Munkedals kommun
Rekordlistor där Munkedals kommun finns med
- Sveriges minsta kommuner till ytanplats 140 av 290
- Sveriges största kommuner till ytanplats 151 av 290
Beräknat av Fakta om Sverige ur öppna data – alla rekordlistor.
Marken i Munkedals kommun
61 % av kommunens landyta är skog, 14 % åkermark, 3 % öppen våtmark, 3 % bebyggt; 5 % av kommunens yta är sjöar och vattendrag (10 % är hyggen och ungskog). Det gör Munkedals kommun till Sveriges 100:e mest skogrika kommun av 290.
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 100 m-rutnät över kommunens yta. Alla kommuner rankade →
Skyddad natur i Munkedals kommun
Munkedals kommun har 14 skyddade naturområden som täcker 2 699 ha inom kommunen. Störst är naturreservatet Kynnefjäll B med 1 034 ha.
- Kynnefjäll B naturreservat1 034 ha
- Kynnefjäll A naturreservat639 ha
- Örekilsälven naturreservat195 ha
- Bredmossen naturreservat155 ha
- Harkerudssjöns gammelskog naturreservat154 ha
- Bredmossen naturreservat149 ha
Arealen är den del av området som ligger inom kommunen (naturvårdsregistret).
Kultur och historia i Munkedals kommun
I Munkedals kommun finns 840 registrerade fornlämningar och kulturlämningar av besöksvärd typ. Vanligast är hög (298 st), följt av hällristning (216).
- Hög298
- Hällristning216
- Röse116
- Gravfält84
- Bro21
- Kvarn21
- Minnesmärke14
- Stenkrets/stenrad14
Besöksvärda lämningstyper ur Fornreg (Riksantikvarieämbetet), inom kommunens gränser.
Boende och camping i Munkedals kommun
OpenStreetMap känner till 10 kyrkor, 3 hotell, 2 vandrarhem och 1 camping i Munkedals kommun.
Tätorter och småorter i Munkedals kommun
- Munkedal4 178 inv. · 12 m
- Dingle910 inv. · 20 m
- Hällevadsholm782 inv. · 83 m
- Hedekas398 inv. · 94 m
- Torreby250 inv. · 66 m
- Håby85 inv. · 35 m
- Klaraberg59 inv. · 56 m
Alla orter i Munkedals kommun →
Byar i Munkedals kommun
- Röane185 m ö.h.
- Hålteröd177 m ö.h.
- Flåvene173 m ö.h.
- Restadtegen169 m ö.h.
- Östra Fjället169 m ö.h.
- Kasebo169 m ö.h.
- Parken167 m ö.h.
- Lunneskog165 m ö.h.
- Västra Fjället161 m ö.h.
- Kantorn158 m ö.h.
- Håfors153 m ö.h.
- Ellingebo153 m ö.h.
- Elseröd152 m ö.h.
- Tisäter150 m ö.h.
- Skardet149 m ö.h.
- Giljan149 m ö.h.
- Ålborg147 m ö.h.
- Oron147 m ö.h.
- Lövhogen146 m ö.h.
- Jonskasen146 m ö.h.
- Kalebo146 m ö.h.
- Höghult146 m ö.h.
- Gottland145 m ö.h.
- Orredalen145 m ö.h.
- Björkemyren145 m ö.h.
- Stora Dalen144 m ö.h.
- Ulkeröd144 m ö.h.
- Sälelund144 m ö.h.
- Skomakarehagen143 m ö.h.
- Skogen143 m ö.h.
Alla 1 231 byar i Munkedals kommun →
Toppar i Munkedals kommun
- Kynnefjäll209 m
- Vaktarekullen203 m
- Medbönsberget202 m
- Rösås201 m
- Valekullen198 m
- Nordfjället188 m
- Slätteberget181 m
- Skinnhåsaberget174 m
- Harkerudssjöberget169 m
- Hästekullen168 m
- Björnåsen167 m
- Korpeberget165 m
- Furukullen165 m
- Middagsberget165 m
- Annas berg164 m
- Askedrageberget162 m
- Hoberget161 m
- Slättfjället161 m
- Valebergen161 m
- Myrberget161 m
Alla toppar i Munkedals kommun →
Öar i Munkedals kommun
- Gäddeleköarna155 m
- Kinkomön155 m
- Sikeskären135 m
- Lindsö108 m
- Norra Långön100 m
- Ryrs ö80 m
- Myreholmen77 m
- Siviks ö69 m
- Övre Sandholmen50 m
- Nedre Sandholmen49 m
- Saltkälleholmen2 m
- Lenas holme1 m
- Hästhageholmen0 m
- Korsvike skär0 m
- Lökebergsholmen0 m
- Ödsbyholmen0 m
- Skitareholmen0 m
Vanliga frågor om Munkedals kommun
- Vilket län ligger Munkedal i?
- Munkedals kommun ligger i Västra Götalands län.
- Vilket landskap ligger Munkedal i?
- Munkedals kommun ligger till största delen i landskapet Bohuslän (87 % av ytan), resten i Dalsland (13 %).
- Hur stort är Munkedal?
- Munkedals kommun har 637 km² landareal – plats 151 av 290 kommuner till ytan.
- Hur många bor i Munkedal?
- Munkedals kommun har 10 354 invånare (SCB 2024), 16,2 per km² land. Största orten är Munkedal med 4 178 invånare.
- Är Munkedal en stad eller en kommun?
- Munkedals kommun är en kommun med Munkedal som centralort. Sverige har inga formella städer sedan 1971; tätorten Munkedal har 4 178 invånare och kommunen 10 354.
- Vilken är högsta punkten i Munkedal?
- Högsta punkten i Munkedals kommun är Kynnefjäll, 209 meter över havet.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata, administrativ indelning), SCB (befolkning 2024, tätorter/småorter 2023), SMHI sjöregister, Wikidata.