Malung-Sälens kommun
Dalarnas län, Dalarna
Malung-Sälens kommun ligger i Dalarnas län (Dalarna) och har 4 105 km² landareal. Kommunen har 10 254 invånare (SCB 2024), 2,5 per km² land. Centralort är Malung. Här finns 6 tätorter och 13 småorter med sammanlagt 8 531 invånare i orterna, 627 namngivna byar, 568 toppar, 277 sjöar och 214 öar. Högsta punkten är Östra Granfjället, 945 m ö.h.
Rekord i Malung-Sälens kommun
| Invånare | 10 254 (SCB 2024) – 212:e största av 290 kommuner, −1 % sedan 2010 |
|---|---|
| Folktäthet | 2,5 inv/km² land – 265:e tätast befolkade |
| Centralort | Malung |
| Kommunfullmäktige | valresultat Malung-Sälens kommun – Arbetarepartiet-Socialdemokraterna största parti 2022 |
| Högsta punkt | Östra Granfjället (945 m ö.h.) – högsta topparna |
| Största ort | Malung (4 873 inv.) |
| Största sjö | Tisjön (27,1 km²) – djup, temperatur och fiske |
| Nordligaste ort | Hammarsbo |
| Sydligaste ort | Yttermalung |
| Högst belägna ort | Tandådalen (624 m ö.h.) |
| Landareal | 4 105 km² – plats 23 av 290 till ytan |
| Sjöar | 277 |
Valet 2026 i Malung-Sälens kommun
Söndag 13 september 2026 väljs ledamöterna till kommunfullmäktige i Malung-Sälens kommun. I valet 2022 blev Arbetarepartiet-Socialdemokraterna största parti med 36 % och valdeltagandet var 82,7 %. 8 410 personer får rösta här, i 5 valdistrikt.
- Valresultat kommunfullmäktige16 partier fick röster 2022
- Vallokaler på valdagenen per valdistrikt, öppet 08:00–20:00
- Förtidsröstaöppet till och med valdagen
- Allt om valet i Malung-Sälens kommun
Rekordlistor där Malung-Sälens kommun finns med
- Sveriges största kommuner till ytanplats 23 av 290
- Sveriges minsta kommuner till ytanplats 268 av 290
Beräknat av Fakta om Sverige ur öppna data – alla rekordlistor.
Marken i Malung-Sälens kommun
57 % av kommunens landyta är skog, 16 % öppen våtmark, 2 % bebyggt; 5 % av kommunens yta är sjöar och vattendrag (16 % är hyggen och ungskog). Det gör Malung-Sälens kommun till Sveriges 150:e mest skogrika kommun av 290.
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 100 m-rutnät över kommunens yta. Alla kommuner rankade →
Skyddad natur i Malung-Sälens kommun
Malung-Sälens kommun har 34 skyddade naturområden som täcker 18 982 ha inom kommunen. Störst är naturreservatet Norra Transtrandsfjällen med 8 925 ha.
- Norra Transtrandsfjällen naturreservat8 925 ha
- Tandövala naturreservat3 514 ha
- Skarsåsfjällen naturreservat1 994 ha
- Fenningberget naturreservat745 ha
- Hundfjället naturreservat579 ha
- Nysundberget naturreservat343 ha
Arealen är den del av området som ligger inom kommunen (naturvårdsregistret).
Kultur och historia i Malung-Sälens kommun
I Malung-Sälens kommun finns 353 registrerade fornlämningar och kulturlämningar av besöksvärd typ. Vanligast är ristning, medeltid/historisk tid (192 st), följt av fäbod (28).
- Ristning, medeltid/historisk tid192
- Fäbod28
- Bro27
- Kvarn25
- Minnesmärke22
- Offerkast13
- Skärvstenshög10
- Källa med tradition7
Besöksvärda lämningstyper ur Fornreg (Riksantikvarieämbetet), inom kommunens gränser.
Boende och camping i Malung-Sälens kommun
OpenStreetMap känner till 10 campingar, 10 kyrkor, 9 övernattningsstugor, 8 hotell, 5 ställplatser och 2 vandrarhem i Malung-Sälens kommun.
Tätorter och småorter i Malung-Sälens kommun
- Malung4 873 inv. · 300 m
- Sälen946 inv. · 359 m
- Malungsfors549 inv. · 298 m
- Transtrand367 inv. · 348 m
- Limedsforsen357 inv. · 351 m
- Lima214 inv. · 357 m
- Sälfjällsgården170 inv. · 598 m
- Öje149 inv. · 304 m
- Yttermalung144 inv. · 308 m
- Gilleråsen133 inv. · 469 m
- Jägra124 inv. · 309 m
- Torgås93 inv. · 372 m
- Eggen79 inv. · 300 m
- Heden60 inv. · 385 m
- Östra Utsjö58 inv. · 312 m
- Hammarsbo57 inv. · 409 m
- Bölet55 inv. · 301 m
- Lassargården52 inv. · 347 m
- Tandådalen51 inv. · 624 m
Alla orter i Malung-Sälens kommun →
Byar i Malung-Sälens kommun
- Kläppenskjulet882 m ö.h.
- Hemfjällsstugan852 m ö.h.
- Närfjällsstugan842 m ö.h.
- Köarskär827 m ö.h.
- Östfjällsstugan803 m ö.h.
- Nytäkten791 m ö.h.
- Saldalskojan785 m ö.h.
- Gruven765 m ö.h.
- Lilldalsstugan761 m ö.h.
- Västra Färdkällan760 m ö.h.
- Östra Färdkällan755 m ö.h.
- Mellanfjällsstugan750 m ö.h.
- Hemfjällstangen746 m ö.h.
- Storgraven743 m ö.h.
- Myrflodammen740 m ö.h.
- Gusjösätern737 m ö.h.
- Närfjällsstugan731 m ö.h.
- Gammelgården727 m ö.h.
- Sälfjällstangen725 m ö.h.
- Sälsätern712 m ö.h.
- Källfjället706 m ö.h.
- Flatfjället679 m ö.h.
- Orrliden670 m ö.h.
- Lekåsen663 m ö.h.
- Gilleråsen661 m ö.h.
- Kvillan660 m ö.h.
- Synddalen660 m ö.h.
- Skogsäterstugan653 m ö.h.
- Hållbrändan642 m ö.h.
- Tandåliden635 m ö.h.
Alla 627 byar i Malung-Sälens kommun →
Toppar i Malung-Sälens kommun
- Östra Granfjället945 m
- Stor-Närfjället930 m
- Storfjället920 m
- Transtrandsfjällen917 m
- Mellanfjället908 m
- Näsfjället902 m
- Källfjället900 m
- Västra Granfjället899 m
- Lägerdalsfjället898 m
- Hundfjället896 m
- Hemfjället895 m
- Synddalskläppen882 m
- Flatfjället873 m
- Gammalsätersfjället870 m
- Faxfjället864 m
- Lill-Närfjället835 m
- Granfjällsstöten834 m
- Sälfjället831 m
- Östfjället829 m
- Köarskalsfjället824 m
Alla toppar i Malung-Sälens kommun →
Öar i Malung-Sälens kommun
- Skärhön681 m
- Långtjärnhön679 m
- Sjulshön668 m
- Morhön615 m
- Orrhön614 m
- Torrhön573 m
- Resjövallhön572 m
- Limhön571 m
- Skäråshön536 m
- Digerhön519 m
- Flötmattskäret500 m
- Särkåskäret483 m
- Gusjö-Olaholmen479 m
- Håll-Matsön477 m
- Tallhöarna476 m
- Styggaholmarna473 m
- Östra Torön472 m
- Benskaftholmen471 m
- Lämmelholmen471 m
- Skrakanholmen471 m
Alla öar i Malung-Sälens kommun →
Vanliga frågor om Malung-Sälens kommun
- Vilket län ligger Malung-Sälen i?
- Malung-Sälens kommun ligger i Dalarnas län.
- Vilket landskap ligger Malung-Sälen i?
- Malung-Sälens kommun ligger helt i landskapet Dalarna.
- Hur stort är Malung-Sälen?
- Malung-Sälens kommun har 4 105 km² landareal – plats 23 av 290 kommuner till ytan.
- Hur många bor i Malung-Sälen?
- Malung-Sälens kommun har 10 254 invånare (SCB 2024), 2,5 per km² land. Största orten är Malung med 4 873 invånare.
- Är Malung-Sälen en stad eller en kommun?
- Malung-Sälens kommun är en kommun med Malung som centralort. Sverige har inga formella städer sedan 1971.
- Vilken är högsta punkten i Malung-Sälen?
- Högsta punkten i Malung-Sälens kommun är Östra Granfjället, 945 meter över havet.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata, administrativ indelning), SCB (befolkning 2024, tätorter/småorter 2023), SMHI sjöregister, Wikidata.