Jönses norra
Småort i Gävle kommun, Gästrikland
Jönses norra är en småort i Gävle kommun, Gävleborgs län (Gästrikland). Här bor 105 personer.
Snabbfakta om Jönses norra
| Kommun | Gävle kommun |
|---|---|
| Län | Gävleborgs län |
| Landskap | Gästrikland (Norrland) |
| Invånare | 105 – 22:e största av 47 orter i kommunen |
| Bebyggelse | 198 byggnader inom 1 km (118 inom 500 m), varav 73 bostadshus och 125 ekonomi-/komplementbyggnader |
| Koordinater | 60.63995, 17.05667 (WGS 84) |
| Närmaste topp | Valboåsen (47 m), 2,5 km |
Unikt för Jönses norra
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Jönses norra.
Väder i Jönses norra just nu
9,6 °C just nu, ☀️ klart, upp till 20 °C idag (5,3 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:23 och ner 20:25. 10-dygnsprognos för Jönses norra →
Landskapet runt Jönses norra
Marktäcket inom 1 km domineras av åkermark – 47 % är skog, 36 % åkermark.
Inom 5 km: barrskog dominerar, 55 % skog, 12 % åkermark, 9 % bebyggt.
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Rökärrsbäcken vattendrag140 m
- Valsjöbäcken vattendrag670 m
- Sälgsjön sjö · 13,9 °C3,3 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Sälgsjön.
Platser i närheten
- Jönses by210 m nordväst
- Trädgårds by320 m nordväst
- Ribacken by490 m nordväst
- Västergårds by450 m väster
- Allmänninge by750 m sydväst
- Hammarsbacken småort660 m väster
- Larsbo by810 m sydväst
- Persborg by1,2 km nordväst
Vanliga frågor om Jönses norra
- Vilken kommun ligger Jönses norra i?
- Jönses norra ligger i Gävle kommun i Gävleborgs län, landskapet Gästrikland.
- Hur många bor i Jönses norra?
- Jönses norra har 105 invånare enligt SCB:s senaste tätortsavgränsning (2023).
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport, byggnader tolkade ur Lantmäteriets topografiska webbkarta (© Lantmäteriet). Uppdaterad 2026-08-23.