Forsa kvarn
Småort i Askersunds kommun, Närke
Forsa kvarn är en småort i Askersunds kommun, Örebro län (Närke). Här bor 52 personer. Orten ligger 97 meter över havet – lägst belägna småorten i kommunen.
Snabbfakta om Forsa kvarn
| Kommun | Askersunds kommun |
|---|---|
| Län | Örebro län |
| Landskap | Närke (Svealand) |
| Invånare | 52 – 19:e största av 19 orter i kommunen |
| Bebyggelse | 293 byggnader inom 1 km (83 inom 500 m), varav 114 bostadshus och 179 ekonomi-/komplementbyggnader |
| Höjd över havet | 97 m – 12:e högst av 12 småorter i kommunen, högre än 62 % i länet |
| Koordinater | 58.73320, 14.98681 (WGS 84) |
| Närmaste topp | Galgbacken (119 m), 1 km |
Unikt för Forsa kvarn
- Lägst belägna småorten i kommunen (97 m ö.h.).
- Minsta orten i kommunen (52 invånare).
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Forsa kvarn.
Väder i Forsa kvarn just nu
10,1 °C just nu, ☀️ klart, upp till 21 °C idag (4,6 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:38 och ner 20:27. 10-dygnsprognos för Forsa kvarn →
Landskapet runt Forsa kvarn
Marktäcket inom 1 km domineras av åkermark – 38 % är skog, 23 % åkermark, 13 % vatten.
Inom 5 km: vatten dominerar, 43 % skog, 5 % åkermark, 2 % bebyggt.
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Forsaån vattendrag110 m
- Vättern sjö · 18 °C120 m
- Kvarnsjön sjö · 17,8 °C1,8 km
- Tvättgölen sjö · 19,7 °C2,6 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Vättern.
Platser i närheten
- Asplunda by220 m väster
- Vibo by300 m sydväst
- Norrgården by400 m söder
- Ängfallet by380 m nordost
- Lövbacka by590 m nordväst
- Bergbacken by430 m sydväst
- Adolfsberg by640 m söder
- Grönlund by510 m sydväst
Alla platser i Askersunds kommun →
Vanliga frågor om Forsa kvarn
- Vilken kommun ligger Forsa kvarn i?
- Forsa kvarn ligger i Askersunds kommun i Örebro län, landskapet Närke.
- Hur många bor i Forsa kvarn?
- Forsa kvarn har 52 invånare enligt SCB:s senaste tätortsavgränsning (2023).
- Hur högt över havet ligger Forsa kvarn?
- Forsa kvarn ligger 97 meter över havet – plats 12 av 12 småorter i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport, byggnader tolkade ur Lantmäteriets topografiska webbkarta (© Lantmäteriet). Uppdaterad 2026-08-23.