Fakta om Sverige

Agerum östra

Småort i Sölvesborgs kommun, Blekinge

Agerum östra är en småort i Sölvesborgs kommun, Blekinge län (Blekinge). Här bor 51 personer.

Snabbfakta om Agerum östra

KommunSölvesborgs kommun
LänBlekinge län
LandskapBlekinge (Götaland)
Invånare51 – 22:e största av 23 orter i kommunen
Bebyggelse220 byggnader inom 1 km (96 inom 500 m), varav 73 bostadshus och 147 ekonomi-/komplementbyggnader
Koordinater56.13980, 14.63680 (WGS 84)
Närmaste toppKullaberget (67 m), 3,6 km

Unikt för Agerum östra

Väder i Agerum östra just nu

12,2 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 23 °C idag (3,8 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:48 och ner 20:20. 10-dygnsprognos för Agerum östra

Landskapet runt Agerum östra

Marktäcket inom 1 km domineras av åkermark – 31 % är skog, 44 % åkermark.

Barrskog 6 %Lövskog 22 %Blandskog 3 %Hygge 6 %Våtmark 0 %Åkermark 44 %Öppen mark 12 %Bebyggt 7 %Sjö/vattendrag 0 %

Inom 5 km: åkermark dominerar, 37 % skog, 27 % åkermark, 5 % bebyggt.

Barrskog 9 %Lövskog 24 %Blandskog 4 %Hygge 6 %Våtmark 0 %Åkermark 27 %Öppen mark 10 %Bebyggt 5 %Sjö/vattendrag 0 %Hav 14 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Platser i närheten

Alla platser i Sölvesborgs kommun

Vanliga frågor om Agerum östra

Vilken kommun ligger Agerum östra i?
Agerum östra ligger i Sölvesborgs kommun i Blekinge län, landskapet Blekinge.
Hur många bor i Agerum östra?
Agerum östra har 51 invånare enligt SCB:s senaste tätortsavgränsning (2023).

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport, byggnader tolkade ur Lantmäteriets topografiska webbkarta (© Lantmäteriet). Uppdaterad 2026-08-23.