Västra Prästgårdsängen
By i Götene kommun, Västergötland
Västra Prästgårdsängen är en by i Götene kommun, Västra Götalands län (Västergötland). Byn ligger 74 meter över havet.
Snabbfakta om Västra Prästgårdsängen
| Kommun | Götene kommun |
|---|---|
| Län | Västra Götalands län |
| Landskap | Västergötland (Götaland) |
| Höjd över havet | 74 m – 744:e högst av 1 180 byar i kommunen, högre än 35 % i länet |
| Koordinater | 58.53569, 13.49894 (WGS 84) |
| Närmaste topp | Götriksberg (78 m), 1,1 km |
Unikt för Västra Prästgårdsängen
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Västra Prästgårdsängen.
Landskapet runt Västra Prästgårdsängen
Marktäcket inom 1 km domineras av åkermark – 18 % är skog, 30 % åkermark.
Barrskog 5 %Lövskog 12 %Blandskog 1 %Hygge 0 %Våtmark 0 %Åkermark 30 %Öppen mark 29 %Bebyggt 22 %Sjö/vattendrag 0 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Silån vattendrag470 m
Platser i närheten
- Backgården by310 m nordost
- Åsen by630 m norr
- Evedal by860 m nordost
- Östra Prästgårdsängen by510 m öster
- Pellagården by790 m öster
- Fridhem by1,5 km norr
- Målaregården by1,4 km norr
- Götriksberg topp1,1 km sydost
Alla platser i Götene kommun →
Vanliga frågor om Västra Prästgårdsängen
- Vilken kommun ligger Västra Prästgårdsängen i?
- Västra Prästgårdsängen ligger i Götene kommun i Västra Götalands län, landskapet Västergötland.
- Hur högt över havet ligger Västra Prästgårdsängen?
- Västra Prästgårdsängen ligger 74 meter över havet – plats 744 av 1 180 byar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.