Västra berget
Topp i Vansbro kommun, Dalarna
Västra berget är en topp i Vansbro kommun, Dalarna län (Dalarna), 397 meter över havet.
Snabbfakta om Västra berget
| Kommun | Vansbro kommun |
|---|---|
| Län | Dalarna län |
| Landskap | Dalarna (Svealand) |
| Höjd över havet | 397 m – 158:e högst av 360 toppar i kommunen, högre än 56 % i länet |
| Koordinater | 60.37719, 14.39136 (WGS 84) |
| Lokal relief | 136 m höjdskillnad inom 1 km |
| Namnet | 9 platser i Sverige heter Västra berget – se alla |
Väder i Västra berget just nu
12,9 °C just nu, ☀️ klart, upp till 19 °C idag (ungefär som normalt för årstiden). Solen går upp 05:34 och ner 20:35.
Landskapet runt Västra berget
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 73 % är skog.
Barrskog 66 %Lövskog 2 %Blandskog 5 %Hygge 22 %Våtmark 1 %Öppen mark 0 %Bebyggt 2 %Sjö/vattendrag 2 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Hemsälsen sjö · 12,9 °C940 m
- Marån vattendrag1 km
- Strandån vattendrag1,7 km
- Orsalen sjö · 14 °C2,3 km
- Södra Sälsen sjö · 13 °C2,4 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Södra Sälsen.
Platser i närheten
- Sälsriset by1 km sydväst
- Bäcklindan by1,1 km öster
- Tjärnberget topp1,4 km nordväst
- Östra berget topp1,6 km öster
- Styggberget topp2,3 km sydost
- Olvarberget by4,2 km norr
- Sälsklinten topp2,5 km öster
- Årnberget topp4,8 km söder
Alla platser i Vansbro kommun →
Vanliga frågor om Västra berget
- Vilken kommun ligger Västra berget i?
- Västra berget ligger i Vansbro kommun i Dalarna län, landskapet Dalarna.
- Hur högt över havet ligger Västra berget?
- Västra berget ligger 397 meter över havet – plats 158 av 360 toppar i kommunen.
- Finns det fler platser som heter Västra berget?
- Ja, 9 platser i Sverige heter Västra berget – se alla.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.