Fakta om Sverige

Stora Svenstorp

By i Tranemo kommun, Västergötland

Stora Svenstorp är en by i Tranemo kommun, Västra Götalands län (Västergötland). Byn ligger 193 meter över havet.

Snabbfakta om Stora Svenstorp

KommunTranemo kommun
LänVästra Götalands län
LandskapVästergötland (Götaland)
Höjd över havet193 m – 488:e högst av 895 byar i kommunen, högre än 87 % i länet
Koordinater57.56304, 13.18454 (WGS 84)
Närmaste toppSimmeberg (224 m), 810 m
Namnet7 platser i Sverige heter Stora Svenstorpse alla

Landskapet runt Stora Svenstorp

Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 53 % är skog, 12 % åkermark.

Barrskog 36 %Lövskog 11 %Blandskog 6 %Hygge 11 %Våtmark 12 %Åkermark 12 %Öppen mark 9 %Bebyggt 3 %Sjö/vattendrag 0 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Bredsjö.

Platser i närheten

Alla platser i Tranemo kommun

Vanliga frågor om Stora Svenstorp

Vilken kommun ligger Stora Svenstorp i?
Stora Svenstorp ligger i Tranemo kommun i Västra Götalands län, landskapet Västergötland.
Hur högt över havet ligger Stora Svenstorp?
Stora Svenstorp ligger 193 meter över havet – plats 488 av 895 byar i kommunen.
Finns det fler platser som heter Stora Svenstorp?
Ja, 7 platser i Sverige heter Stora Svenstorpse alla.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.