Stora Djupsjöberget
Topp i Flens kommun, Södermanland
Stora Djupsjöberget är en topp i Flens kommun, Södermanlands län (Södermanland), 89 meter över havet.
Snabbfakta om Stora Djupsjöberget
| Kommun | Flens kommun |
|---|---|
| Län | Södermanlands län |
| Landskap | Södermanland (Svealand) |
| Höjd över havet | 89 m – 3:e högst av 144 toppar i kommunen, högre än 96 % i länet |
| Koordinater | 59.21229, 16.67945 (WGS 84) |
| Lokal relief | 33 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Stora Djupsjöberget
- 3:e högst belägna toppen i kommunen (89 m ö.h., av 144).
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Stora Djupsjöberget.
Väder i Stora Djupsjöberget just nu
8,3 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 21 °C idag (6,4 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:30 och ner 20:22.
Landskapet runt Stora Djupsjöberget
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 77 % är skog.
Barrskog 70 %Lövskog 2 %Blandskog 5 %Hygge 17 %Våtmark 2 %Öppen mark 2 %Bebyggt 1 %Sjö/vattendrag 1 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Sotsjön sjö · 16,9 °C1,3 km
- Tandlaån vattendrag1,4 km
- Lilla Grytsjön sjö · 18,2 °C1,6 km
- Skärsjön sjö · 18,2 °C1,6 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Lilla Grytsjön.
Platser i närheten
- Brantberget topp590 m nordost
- Trollberget topp700 m nordost
- Djupsjöberget topp590 m väster
- Ringbergen topp620 m öster
- Ängsberget topp720 m öster
- Mögsjöberget topp1,2 km nordväst
- Ängsätter by1,6 km söder
- Grönlund by1,4 km sydost
Vanliga frågor om Stora Djupsjöberget
- Vilken kommun ligger Stora Djupsjöberget i?
- Stora Djupsjöberget ligger i Flens kommun i Södermanlands län, landskapet Södermanland.
- Hur högt över havet ligger Stora Djupsjöberget?
- Stora Djupsjöberget ligger 89 meter över havet – plats 3 av 144 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.