Stora Ängaberget
Topp i Ulricehamns kommun, Västergötland
Stora Ängaberget är en topp i Ulricehamns kommun, Västra Götalands län (Västergötland), 277 meter över havet.
Snabbfakta om Stora Ängaberget
| Kommun | Ulricehamns kommun |
|---|---|
| Län | Västra Götalands län |
| Landskap | Västergötland (Götaland) |
| Höjd över havet | 277 m – 90:e högst av 237 toppar i kommunen, högre än 97 % i länet |
| Koordinater | 57.95496, 13.56296 (WGS 84) |
| Lokal relief | 40 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Stora Ängaberget
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Stora Ängaberget.
Väder i Stora Ängaberget just nu
12,8 °C just nu, ☀️ klart, upp till 19 °C idag (1,4 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:46 och ner 20:30.
Landskapet runt Stora Ängaberget
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 54 % är skog, 1 % åkermark.
Barrskog 39 %Lövskog 7 %Blandskog 7 %Hygge 34 %Våtmark 3 %Åkermark 1 %Öppen mark 4 %Bebyggt 5 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Ätran vattendrag1,9 km
- Yttern sjö · 14,5 °C3,2 km
- Lönern sjö · 12 °C4,5 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Lönern.
Platser i närheten
- Nygården by240 m öster
- Tranegärdet by510 m sydväst
- Ekeberget topp760 m nordväst
- Traneborg by870 m väster
- Blomsholm by1,3 km nordväst
- Lilla Ängaberget by820 m väster
- Hagen by1,4 km nordväst
- Stora Örsered by1 km öster
Alla platser i Ulricehamns kommun →
Vanliga frågor om Stora Ängaberget
- Vilken kommun ligger Stora Ängaberget i?
- Stora Ängaberget ligger i Ulricehamns kommun i Västra Götalands län, landskapet Västergötland.
- Hur högt över havet ligger Stora Ängaberget?
- Stora Ängaberget ligger 277 meter över havet – plats 90 av 237 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.