Södra Gräshöjden
Topp i Sunne kommun, Värmland
Södra Gräshöjden är en topp i Sunne kommun, Värmlands län (Värmland), 344 meter över havet.
Snabbfakta om Södra Gräshöjden
| Kommun | Sunne kommun |
|---|---|
| Län | Värmlands län |
| Landskap | Värmland (Svealand) |
| Höjd över havet | 344 m – 46:e högst av 308 toppar i kommunen, högre än 79 % i länet |
| Koordinater | 59.84373, 12.82255 (WGS 84) |
| Lokal relief | 95 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Södra Gräshöjden
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Södra Gräshöjden.
Väder i Södra Gräshöjden just nu
5,9 °C just nu, ☀️ klart, upp till 18 °C idag (8,4 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:43 och ner 20:39.
Landskapet runt Södra Gräshöjden
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 72 % är skog.
Barrskog 66 %Lövskog 1 %Blandskog 4 %Hygge 23 %Våtmark 2 %Öppen mark 1 %Bebyggt 2 %Sjö/vattendrag 0 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Tobyälven vattendrag280 m
- Kavelflyten sjö · 17,8 °C930 m
- Håtjärnet sjö · 15 °C1,7 km
- Ängsjön sjö · 15,7 °C1,9 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Håtjärnet.
Platser i närheten
- Bjurbäcken by50 m öster
- Karlstorp by290 m söder
- Rättfallstorp by580 m norr
- Dalarna by550 m väster
- Björnkullsberg topp1 km norr
- Norra Gräshöjden by1,3 km nordost
- Danielstorp by1,2 km sydost
- Bröta by1,6 km sydost
Vanliga frågor om Södra Gräshöjden
- Vilken kommun ligger Södra Gräshöjden i?
- Södra Gräshöjden ligger i Sunne kommun i Värmlands län, landskapet Värmland.
- Hur högt över havet ligger Södra Gräshöjden?
- Södra Gräshöjden ligger 344 meter över havet – plats 46 av 308 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.