Ol-Hanssonsåsen
Topp i Arvika kommun, Värmland
Ol-Hanssonsåsen är en topp i Arvika kommun, Värmlands län (Värmland), 250 meter över havet.
Snabbfakta om Ol-Hanssonsåsen
| Kommun | Arvika kommun |
|---|---|
| Län | Värmlands län |
| Landskap | Värmland (Svealand) |
| Höjd över havet | 250 m – 154:e högst av 418 toppar i kommunen, högre än 51 % i länet |
| Koordinater | 59.53453, 12.43672 (WGS 84) |
| Lokal relief | 93 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Ol-Hanssonsåsen
- 41 % hygge inom 1 km – mer än 97 % av Sveriges toppar.
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Ol-Hanssonsåsen.
Väder i Ol-Hanssonsåsen just nu
9,9 °C just nu, ☀️ klart, upp till 19 °C idag (4,7 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:45 och ner 20:40.
Landskapet runt Ol-Hanssonsåsen
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 53 % är skog, 1 % åkermark.
Barrskog 43 %Lövskog 5 %Blandskog 6 %Hygge 41 %Våtmark 0 %Åkermark 1 %Öppen mark 1 %Bebyggt 2 %Sjö/vattendrag 1 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Stora Skottjärnet sjö · 18,5 °C760 m
- Namnlöst vattendrag vattendrag1,4 km
- Stora Gla sjö · 13,5 °C1,5 km
- Lilla Skottjärnet sjö · 18,5 °C1,5 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Lilla Skottjärnet.
Platser i närheten
- Glava glasbruk by620 m sydväst
- Guldbrandstorp by1,7 km norr
- Lodderud by1,7 km norr
- Getön ö1,8 km nordväst
- Bråten by1,1 km väster
- Viken by2,2 km norr
- Haget by1,2 km väster
- Nytorp by1,7 km sydväst
Alla platser i Arvika kommun →
Vanliga frågor om Ol-Hanssonsåsen
- Vilken kommun ligger Ol-Hanssonsåsen i?
- Ol-Hanssonsåsen ligger i Arvika kommun i Värmlands län, landskapet Värmland.
- Hur högt över havet ligger Ol-Hanssonsåsen?
- Ol-Hanssonsåsen ligger 250 meter över havet – plats 154 av 418 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.