Norda Kulle
Topp i Sävsjö kommun, Småland
Norda Kulle är en topp i Sävsjö kommun, Jönköpings län (Småland), 266 meter över havet.
Snabbfakta om Norda Kulle
| Kommun | Sävsjö kommun |
|---|---|
| Län | Jönköpings län |
| Landskap | Småland (Götaland) |
| Höjd över havet | 266 m – 14:e högst av 97 toppar i kommunen, högre än 68 % i länet |
| Koordinater | 57.23152, 14.47376 (WGS 84) |
| Lokal relief | 63 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Norda Kulle
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Norda Kulle.
Väder i Norda Kulle just nu
7,8 °C just nu, 🌤️ halvklart, upp till 20 °C idag (6,7 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:45 och ner 20:24.
Landskapet runt Norda Kulle
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 66 % är skog, 5 % åkermark.
Barrskog 49 %Lövskog 9 %Blandskog 8 %Hygge 17 %Våtmark 1 %Åkermark 5 %Öppen mark 8 %Bebyggt 3 %Sjö/vattendrag 0 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Tälla Kanal vattendrag460 m
- Skärshultasjön sjö · 16,3 °C1,4 km
- Lindösgöl sjö · 16,3 °C2,4 km
- Tångagöl sjö · 16,2 °C2,5 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Skärshultasjön.
Platser i närheten
- Modal by520 m öster
- Furulund by560 m öster
- Södermalm by650 m väster
- Föreberg by920 m nordost
- Åsen topp900 m väster
- Slottet by1,1 km nordväst
- Moberg by1 km väster
- Skåeryd by1 km sydost
Alla platser i Sävsjö kommun →
Vanliga frågor om Norda Kulle
- Vilken kommun ligger Norda Kulle i?
- Norda Kulle ligger i Sävsjö kommun i Jönköpings län, landskapet Småland.
- Hur högt över havet ligger Norda Kulle?
- Norda Kulle ligger 266 meter över havet – plats 14 av 97 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.