Fakta om Sverige

Nedre Bergmästarbacken

By i Hällefors kommun, Västmanland

Nedre Bergmästarbacken är en by i Hällefors kommun, Örebro län (Västmanland). Byn ligger 176 meter över havet.

Snabbfakta om Nedre Bergmästarbacken

KommunHällefors kommun
LänÖrebro län
LandskapVästmanland (Svealand)
Höjd över havet176 m – 546:e högst av 647 byar i kommunen, högre än 86 % i länet
Koordinater59.81187, 14.83225 (WGS 84)
Närmaste toppGruvbacken (173 m), 2,3 km
Namnet2 platser i Sverige heter Nedre Bergmästarbackense alla

Landskapet runt Nedre Bergmästarbacken

Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 68 % är skog, 11 % vatten.

Barrskog 64 %Lövskog 2 %Blandskog 2 %Hygge 16 %Våtmark 2 %Öppen mark 1 %Bebyggt 2 %Sjö/vattendrag 11 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Virveltjärnen.

Platser i närheten

Alla platser i Hällefors kommun

Vanliga frågor om Nedre Bergmästarbacken

Vilken kommun ligger Nedre Bergmästarbacken i?
Nedre Bergmästarbacken ligger i Hällefors kommun i Örebro län, landskapet Västmanland.
Hur högt över havet ligger Nedre Bergmästarbacken?
Nedre Bergmästarbacken ligger 176 meter över havet – plats 546 av 647 byar i kommunen.
Finns det fler platser som heter Nedre Bergmästarbacken?
Ja, 2 platser i Sverige heter Nedre Bergmästarbackense alla.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.