Lilla Skenbacken
Topp i Enköpings kommun, Uppland
Lilla Skenbacken är en topp i Enköpings kommun, Uppsala län (Uppland), 46 meter över havet.
Snabbfakta om Lilla Skenbacken
| Kommun | Enköpings kommun |
|---|---|
| Län | Uppsala län |
| Landskap | Uppland (Svealand) |
| Höjd över havet | 46 m – 76:e högst av 282 toppar i kommunen, högre än 65 % i länet |
| Koordinater | 59.72643, 17.28415 (WGS 84) |
| Lokal relief | 42 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Lilla Skenbacken
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Lilla Skenbacken.
Väder i Lilla Skenbacken just nu
11 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 21 °C idag (4,4 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:25 och ner 20:21.
Landskapet runt Lilla Skenbacken
Marktäcket inom 1 km domineras av åkermark – 42 % är skog, 30 % åkermark.
Barrskog 17 %Lövskog 18 %Blandskog 7 %Hygge 5 %Våtmark 0 %Åkermark 30 %Öppen mark 15 %Bebyggt 7 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Örsundaån vattendrag1,4 km
- Alsta Sjö sjö · 15,7 °C1,7 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Alsta Sjö.
Platser i närheten
- Hagtorpet by170 m norr
- Nytorp by400 m nordväst
- Annelund by390 m öster
- Stora Skenbacken topp360 m väster
- Kvickens by440 m nordväst
- Lugnet by500 m nordväst
- Stolptorp by690 m sydost
- Nyborg by600 m öster
Alla platser i Enköpings kommun →
Vanliga frågor om Lilla Skenbacken
- Vilken kommun ligger Lilla Skenbacken i?
- Lilla Skenbacken ligger i Enköpings kommun i Uppsala län, landskapet Uppland.
- Hur högt över havet ligger Lilla Skenbacken?
- Lilla Skenbacken ligger 46 meter över havet – plats 76 av 282 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.