Lilla Skansberget
Topp i Flens kommun, Södermanland
Lilla Skansberget är en topp i Flens kommun, Södermanlands län (Södermanland), 64 meter över havet.
Snabbfakta om Lilla Skansberget
| Kommun | Flens kommun |
|---|---|
| Län | Södermanlands län |
| Landskap | Södermanland (Svealand) |
| Höjd över havet | 64 m – 53:e högst av 144 toppar i kommunen, högre än 73 % i länet |
| Koordinater | 59.13374, 16.77482 (WGS 84) |
| Lokal relief | 50 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Lilla Skansberget
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Lilla Skansberget.
Väder i Lilla Skansberget just nu
11,9 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 22 °C idag (3,1 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:29 och ner 20:21.
Landskapet runt Lilla Skansberget
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 66 % är skog, 9 % åkermark.
Barrskog 49 %Lövskog 8 %Blandskog 9 %Hygge 14 %Våtmark 4 %Åkermark 9 %Öppen mark 5 %Bebyggt 2 %Sjö/vattendrag 2 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Mörtsjön sjö · 19,2 °C550 m
- Namnlöst vattendrag vattendrag680 m
- Stora Kolsleven sjö · 19,3 °C1,3 km
- Västersjön sjö · 15,7 °C1,3 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Mörtsjön.
Platser i närheten
- Lisätter by770 m sydost
- Stavtorp by1,1 km söder
- Gäddmyra by650 m öster
- Eriksberg by1 km sydväst
- Vreta by1,4 km norr
- Lilla Mötet by850 m väster
- Larslund by1 km sydväst
- Johannesnäs by1,7 km norr
Vanliga frågor om Lilla Skansberget
- Vilken kommun ligger Lilla Skansberget i?
- Lilla Skansberget ligger i Flens kommun i Södermanlands län, landskapet Södermanland.
- Hur högt över havet ligger Lilla Skansberget?
- Lilla Skansberget ligger 64 meter över havet – plats 53 av 144 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.