Fakta om Sverige

Lilla Ruffevare

Topp i Storumans kommun, Lappland

Lilla Ruffevare är en topp i Storumans kommun, Västerbottens län (Lappland), 787 meter över havet.

Snabbfakta om Lilla Ruffevare

KommunStorumans kommun
LänVästerbottens län
LandskapLappland (Norrland)
Höjd över havet787 m – 76:e högst av 356 toppar i kommunen, högre än 98 % i länet
Koordinater65.65349, 15.27401 (WGS 84)
Lokal relief172 m höjdskillnad inom 1 km

Unikt för Lilla Ruffevare

Väder i Lilla Ruffevare just nu

7 °C just nu, ☁️ mulet, upp till 11 °C idag (1,6 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:06 och ner 20:56.

Landskapet runt Lilla Ruffevare

Marktäcket inom 1 km domineras av lövskog – 53 % är skog, 12 % vatten.

Barrskog 1 %Lövskog 45 %Blandskog 8 %Våtmark 3 %Öppen mark 32 %Bebyggt 0 %Sjö/vattendrag 12 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Göuta.

Platser i närheten

Alla platser i Storumans kommun

Vanliga frågor om Lilla Ruffevare

Vilken kommun ligger Lilla Ruffevare i?
Lilla Ruffevare ligger i Storumans kommun i Västerbottens län, landskapet Lappland.
Hur högt över havet ligger Lilla Ruffevare?
Lilla Ruffevare ligger 787 meter över havet – plats 76 av 356 toppar i kommunen.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.