Fakta om Sverige

Lilla Granberget

Topp i Arvidsjaurs kommun, Lappland

Lilla Granberget är en topp i Arvidsjaurs kommun, Norrbottens län (Lappland), 453 meter över havet.

Snabbfakta om Lilla Granberget

KommunArvidsjaurs kommun
LänNorrbottens län
LandskapLappland (Norrland)
Höjd över havet453 m – 249:e högst av 462 toppar i kommunen, högre än 78 % i länet
Koordinater65.66330, 19.44286 (WGS 84)
Lokal relief82 m höjdskillnad inom 1 km
Namnet5 platser i Sverige heter Lilla Granbergetse alla

Väder i Lilla Granberget just nu

8,9 °C just nu, 🌤️ halvklart, upp till 16 °C idag (2,6 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 04:50 och ner 20:39.

Landskapet runt Lilla Granberget

Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 65 % är skog.

Barrskog 63 %Lövskog 0 %Blandskog 2 %Hygge 13 %Våtmark 18 %Öppen mark 2 %Bebyggt 1 %Sjö/vattendrag 0 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Östra Sarvasjaure.

Platser i närheten

Alla platser i Arvidsjaurs kommun

Vanliga frågor om Lilla Granberget

Vilken kommun ligger Lilla Granberget i?
Lilla Granberget ligger i Arvidsjaurs kommun i Norrbottens län, landskapet Lappland.
Hur högt över havet ligger Lilla Granberget?
Lilla Granberget ligger 453 meter över havet – plats 249 av 462 toppar i kommunen.
Finns det fler platser som heter Lilla Granberget?
Ja, 5 platser i Sverige heter Lilla Granbergetse alla.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.