Korpebo berg
Topp i Ulricehamns kommun, Västergötland
Korpebo berg är en topp i Ulricehamns kommun, Västra Götalands län (Västergötland), 242 meter över havet.
Snabbfakta om Korpebo berg
| Kommun | Ulricehamns kommun |
|---|---|
| Län | Västra Götalands län |
| Landskap | Västergötland (Götaland) |
| Höjd över havet | 242 m – 154:e högst av 237 toppar i kommunen, högre än 93 % i länet |
| Koordinater | 57.72955, 13.42375 (WGS 84) |
| Lokal relief | 98 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Korpebo berg
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Korpebo berg.
Väder i Korpebo berg just nu
8,6 °C just nu, 🌤️ halvklart, upp till 20 °C idag (5,6 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:48 och ner 20:30.
Landskapet runt Korpebo berg
Marktäcket inom 1 km domineras av lövskog – 53 % är skog, 17 % åkermark.
Barrskog 15 %Lövskog 27 %Blandskog 11 %Hygge 5 %Våtmark 1 %Åkermark 17 %Öppen mark 15 %Bebyggt 6 %Sjö/vattendrag 4 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Bäckagårdsån vattendrag370 m
- Åsunden sjö · 10,8 °C580 m
- Pineboån vattendrag1,1 km
- Lillasjö sjö · 14,7 °C3,6 km
- Dammsjön sjö · 14,6 °C4,7 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Dammsjön.
Platser i närheten
- Ekhult by260 m norr
- Stora Korpebo by370 m sydväst
- Ibergskullen topp530 m söder
- Karlsgården by490 m nordost
- Bäckagården by740 m nordost
- Lilla Korpebo by490 m väster
- Storegården by830 m norr
- Berget topp490 m öster
Alla platser i Ulricehamns kommun →
Vanliga frågor om Korpebo berg
- Vilken kommun ligger Korpebo berg i?
- Korpebo berg ligger i Ulricehamns kommun i Västra Götalands län, landskapet Västergötland.
- Hur högt över havet ligger Korpebo berg?
- Korpebo berg ligger 242 meter över havet – plats 154 av 237 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.