Fakta om Sverige

Hög-Hanåsen

Topp i Ragunda kommun, Jämtland

Hög-Hanåsen är en topp i Ragunda kommun, Jämtlands län (Jämtland), 506 meter över havet.

Snabbfakta om Hög-Hanåsen

KommunRagunda kommun
LänJämtlands län
LandskapJämtland (Norrland)
Höjd över havet506 m – 26:e högst av 636 toppar i kommunen, högre än 60 % i länet
Koordinater63.22756, 16.33029 (WGS 84)
Lokal relief141 m höjdskillnad inom 1 km

Unikt för Hög-Hanåsen

Väder i Hög-Hanåsen just nu

4,5 °C just nu, ☁️ mulet, upp till 13 °C idag (8,1 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:15 och ner 20:39.

Landskapet runt Hög-Hanåsen

Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 76 % är skog.

Barrskog 45 %Lövskog 7 %Blandskog 23 %Hygge 18 %Våtmark 3 %Öppen mark 3 %Bebyggt 1 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Storbergetjärnen.

Platser i närheten

Alla platser i Ragunda kommun

Vanliga frågor om Hög-Hanåsen

Vilken kommun ligger Hög-Hanåsen i?
Hög-Hanåsen ligger i Ragunda kommun i Jämtlands län, landskapet Jämtland.
Hur högt över havet ligger Hög-Hanåsen?
Hög-Hanåsen ligger 506 meter över havet – plats 26 av 636 toppar i kommunen.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.