Gröna kulle
Topp i Vaggeryds kommun, Småland
Gröna kulle är en topp i Vaggeryds kommun, Jönköpings län (Småland), 227 meter över havet.
Snabbfakta om Gröna kulle
| Kommun | Vaggeryds kommun |
|---|---|
| Län | Jönköpings län |
| Landskap | Småland (Götaland) |
| Höjd över havet | 227 m – 91:e högst av 140 toppar i kommunen, högre än 37 % i länet |
| Koordinater | 57.58622, 14.14745 (WGS 84) |
| Lokal relief | 27 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Gröna kulle
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Gröna kulle.
Väder i Gröna kulle just nu
8,6 °C just nu, 🌤️ halvklart, upp till 20 °C idag (5,5 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:45 och ner 20:26.
Landskapet runt Gröna kulle
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 68 % är skog, 5 % åkermark.
Barrskog 62 %Lövskog 4 %Blandskog 1 %Hygge 5 %Våtmark 0 %Åkermark 5 %Öppen mark 10 %Bebyggt 7 %Sjö/vattendrag 4 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Timmerbrobäcken vattendrag350 m
- Gölen sjö · 16,9 °C370 m
- Långsjön sjö · 16,8 °C430 m
- Gnyltån vattendrag1,2 km
- Älmhultagölen sjö · 16,9 °C1,2 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Gölen.
Platser i närheten
- Gölen by940 m sydost
- Berget by770 m öster
- Krängsbergsled by1,2 km sydost
- Kolarebygget by1 km öster
- Karsbron by1,1 km väster
- Jorarp by1,4 km nordväst
- Lilleskog by2 km söder
- Norrgården by1,6 km sydost
Alla platser i Vaggeryds kommun →
Vanliga frågor om Gröna kulle
- Vilken kommun ligger Gröna kulle i?
- Gröna kulle ligger i Vaggeryds kommun i Jönköpings län, landskapet Småland.
- Hur högt över havet ligger Gröna kulle?
- Gröna kulle ligger 227 meter över havet – plats 91 av 140 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.