Fakta om Sverige

Buaråse ås

Topp i Härryda kommun, Västergötland

Buaråse ås är en topp i Härryda kommun, Västra Götalands län (Västergötland), 148 meter över havet.

Snabbfakta om Buaråse ås

KommunHärryda kommun
LänVästra Götalands län
LandskapVästergötland (Götaland)
Höjd över havet148 m – 37:e högst av 105 toppar i kommunen, högre än 57 % i länet
Koordinater57.64015, 12.50290 (WGS 84)
Lokal relief116 m höjdskillnad inom 1 km

Unikt för Buaråse ås

Väder i Buaråse ås just nu

8,4 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 21 °C idag (7,2 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:51 och ner 20:33.

Landskapet runt Buaråse ås

Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 43 % är skog, 15 % åkermark.

Barrskog 25 %Lövskog 10 %Blandskog 8 %Hygge 15 %Våtmark 1 %Åkermark 15 %Öppen mark 19 %Bebyggt 5 %Sjö/vattendrag 2 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Rammsjön.

Platser i närheten

Alla platser i Härryda kommun

Vanliga frågor om Buaråse ås

Vilken kommun ligger Buaråse ås i?
Buaråse ås ligger i Härryda kommun i Västra Götalands län, landskapet Västergötland.
Hur högt över havet ligger Buaråse ås?
Buaråse ås ligger 148 meter över havet – plats 37 av 105 toppar i kommunen.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.