Östra Rostberget
Topp i Hagfors kommun, Värmland
Östra Rostberget är en topp i Hagfors kommun, Värmlands län (Värmland), 282 meter över havet.
Snabbfakta om Östra Rostberget
| Kommun | Hagfors kommun |
|---|---|
| Län | Värmlands län |
| Landskap | Värmland (Svealand) |
| Höjd över havet | 282 m – 402:e högst av 652 toppar i kommunen, högre än 61 % i länet |
| Koordinater | 60.02180, 13.44995 (WGS 84) |
| Lokal relief | 178 m höjdskillnad inom 1 km |
Unikt för Östra Rostberget
- Det finns bara en plats i Sverige som heter Östra Rostberget.
Väder i Östra Rostberget just nu
13,3 °C just nu, ☀️ klart, upp till 20 °C idag (ungefär som normalt för årstiden). Solen går upp 05:40 och ner 20:37.
Landskapet runt Östra Rostberget
Marktäcket inom 1 km domineras av barrskog – 76 % är skog.
Barrskog 73 %Lövskog 3 %Blandskog 0 %Hygge 21 %Våtmark 0 %Öppen mark 1 %Bebyggt 1 %
Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.
Vatten i närheten
- Bunnerstjärnen sjö · 15,2 °C1,2 km
- Bunnersbäcken vattendrag1,4 km
- Lakenesjön sjö · 15 °C1,5 km
- Dammtjärnen sjö · 16,2 °C2,4 km
Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapport – mer om Bunnerstjärnen.
Platser i närheten
- Råberget topp630 m nordost
- Torp by1,1 km sydost
- Fulberget topp1 km sydväst
- Klammen by1,4 km söder
- Leran by1,5 km sydost
- Västra Rostberget topp940 m väster
- Skogaängarna by1,1 km sydost
- Stegatberget topp1,6 km sydväst
Alla platser i Hagfors kommun →
Vanliga frågor om Östra Rostberget
- Vilken kommun ligger Östra Rostberget i?
- Östra Rostberget ligger i Hagfors kommun i Värmlands län, landskapet Värmland.
- Hur högt över havet ligger Östra Rostberget?
- Östra Rostberget ligger 282 meter över havet – plats 402 av 652 toppar i kommunen.
Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.