Fakta om Sverige

Östmans berg

Topp i Enköpings kommun, Uppland

Östmans berg är en topp i Enköpings kommun, Uppsala län (Uppland), 52 meter över havet.

Snabbfakta om Östmans berg

KommunEnköpings kommun
LänUppsala län
LandskapUppland (Svealand)
Höjd över havet52 m – 63:e högst av 282 toppar i kommunen, högre än 70 % i länet
Koordinater59.71484, 17.32602 (WGS 84)
Lokal relief43 m höjdskillnad inom 1 km

Unikt för Östmans berg

Väder i Östmans berg just nu

10,6 °C just nu, ☀️ mest klart, upp till 21 °C idag (5 grader kallare än normalt för årstiden). Solen går upp 05:25 och ner 20:21.

Landskapet runt Östmans berg

Marktäcket inom 1 km domineras av åkermark – 48 % är skog, 31 % åkermark.

Barrskog 25 %Lövskog 15 %Blandskog 8 %Hygge 4 %Våtmark 0 %Åkermark 31 %Öppen mark 14 %Bebyggt 2 %

Källa: Nationella marktäckedata 2018 (Naturvårdsverket), 10 m-raster, 31 417 rutor.

Vatten i närheten

Vattentemperatur: beräknad yttemperatur idag via Fångstrapportmer om Mälaren.

Platser i närheten

Alla platser i Enköpings kommun

Vanliga frågor om Östmans berg

Vilken kommun ligger Östmans berg i?
Östmans berg ligger i Enköpings kommun i Uppsala län, landskapet Uppland.
Hur högt över havet ligger Östmans berg?
Östmans berg ligger 52 meter över havet – plats 63 av 282 toppar i kommunen.

Källor: Lantmäteriet (Ortnamn, Höjddata 50+, © Lantmäteriet CC BY 4.0), SCB (tätorter/småorter 2023), Naturvårdsverket (NMD 2018), SMHI/SVAR via Fångstrapport. Uppdaterad 2026-08-23.